Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane – od łacińskiej nazwy sclerosis multiplet bardzo często określane jest przez lekarzy przy pomocy skrótu SM. Jest to bardzo poważana, przewlekła, zapalna choroba dotykająca centralny układ nerwowy i powodująca wieloogniskowe uszkodzenie jego tkanek.

Po raz pierwszy stwardnienie rozsiane zostało rozpoznane i opisane jako osobna jednostka chorobowa w 1868 roku przez francuskiego lekarza i wybitnego neurologa - Jeana-Martina Charcota.

To co jest szczególnie charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego to przede wszystkim to, iż choroba dotyka głównie ludzi młodych – największą grupę osób zmagających się z SM stanowią osoby w wieku od 20 do 40 roku życia.

Stwardnienie rozsiane ma wiele postaci, objawów i bardzo różnie przebiega u różnych pacjentów, przez co stosunkowo często mylona jest z wieloma innymi schorzeniami jak chociażby udar mózgu czy choroba Parkinsona.

Niestety mimo usilnych starań i licznych prób naukowców nadal nie opracowano skutecznej metody leczenia stwardnienia rozsianego. Przez kilkanaście ostatnich latach ośrodki badawcze i naukowe na całym świecie przeprowadziły liczne testy i próby dla nowych l substancji, jednakże wciąż nie odnaleziono odpowiednio skutecznego leku. Póki co za najbardziej skuteczne środki uznaje się: interferony – pochodne ludzkich cytokin, octan glatirameru – peptyd tworzony z reszt czterech aminokwasów, mitoksantron oraz natalizumab.

Na naszej stronie znajdziesz artykuły opisujące objawy choroby, przyczyny jej powstawania oraz sposoby radzenia sobie ze stwardnieniem rozsianym w codziennym życiu.

Zapraszamy do lektury!

Jakie są pierwsze objawy?

W przypadku SM uszkodzenie komórek nerwowych występuje w różnych rejonach mózgu. Dlatego też u każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą mogą występować bardzo zróżnicowane objawy.

Za artykułu dowiesz się jakie mogą być objawy stwardnienia rozsianego.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: