Gdzie szukać pomocy?

Częstym problemem osób dotkniętych chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane, jest niewiedza, zagubienie i poczucie braku jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Między innymi z tego powodu w całym kraju działa wiele fundacji i grup wsparcia, które starają się jak tylko mogą, by ułatwić życie osobom zmagającym się z SM.

Doskonałym źródłem pomocy i wielu informacji na temat stwardnienia rozsianego jest przede wszystkim Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, które posiada swoje oddziały we wszystkich większych miastach w naszym kraju. Działalność Towarzystwa polega przede wszystkim na organizowaniu rehabilitacji fizycznej, niezbędnych środków ortopedycznych i higienicznych dla chorych czy chociażby świadczeniu pomocy prawnej i psychologicznej. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego współpracuje ze Światową Federacją Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego dlatego też dysponuje wynikami najświeższych badań i informacjami o nowoczesnych metodach leczenia.

Ponadto w sieci funkcjonuje wiele mniej lub bardziej profesjonalnych serwisów internetowych, na których publikuje się nie tylko informacje o stwardnieniu rozsianym, jego objawach czy przyczynach, ale też wyniki najnowszych badań czy przedruki międzynarodowych publikacji.

Na temat stwardnienia rozsianego powstało też wiele książek, które pozwalają wiele rzeczy zrozumieć i nauczyć się żyć z chorobą. Do najpopularniejszych pozycji książkowych zaliczyć można przede wszystkim „Gdyby ktoś powiedział mi o tym wcześniej” Suzanne Rogers, „Stwardnienie rozsiane - poradnik dla pacjenta” autorstwa Beaty Zakrzewskiej-Pniewskiej czy też „SM i ty” Cyntii Benz. Warto również zainteresować się rozlicznymi broszurami i czasopismami zawierającymi wiele wskazówek i przydatnych każdemu dotkniętemu problemem informacji.

Mając na uwadze dobroczynne właściwości rehabilitacji i fizjoterapii warto również zainteresować się instytucjami, jakimi są: Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób chorych na SM w Dąbku czy Stowarzyszenie Sclerosis Multiplex, które również maja za zadanie niesienie pomocy osobom dotkniętym problemem SM.