Jak leczyć stwardnienie rozsiane?

Niestety mimo licznych badań i wieloletnich testów nadal naukowcy nie zdołali znaleźć skutecznego leku, który pozwoliłby na ustąpienie choroby.

Oczywiście nie oznacza to, iż nie podejmuje się jakichkolwiek działań i leczenia, które przynajmniej osłabią chorobę i złagodzą ból.

Leczenie stwardnienia rozsianego podzielić można na dwa rodzaje – leczenie immunomodulujące, które łagodzi reakcję immunologiczną odpowiedzialną za powstanie choroby oraz leczenie objawowe.

Leczenie immunomodulujace stosuje się w momencie ataku choroby, gdyż właśnie wówczas leczenie to przynosi najlepsze skutki. Aktualnie najczęściej stosowanymi lekami i tym samym przynoszącymi najlepsze efekty są: beta-interferon oraz octan glatirameru. Pierwszy lek ma formę białka i ma za zadanie powstrzymanie infekcji wirusowej i zapalenia. Implikacja leku następuje podskórnie lub domięśniowo i przynosi bardzo dobre efekty.Według statystyk za jego pomocą redukuje się liczbę zaostrzeń o mniej więcej 30 %.

Stosowanie leku stosunkowo często ma efekty uboczne, jednak rzadko bywają one poważne. Najczęściej po przyjęciu leku pojawiają się objawy charakterystyczne dla grypy, a także podrażnienia w miejscu nakłucia. W części przypadków organizm może reagować na beta-interferon negatywnie i wpływać na szpik kostny czy wątrobę, albo też wytwarzać przeciwciała, które zmniejszą jego skuteczność.

W przypadku octanu glatirameru redukcja liczby zaostrzeń się stanu zdrowia również wynosi około 30 %. Ten syntetyczny lek kontroluje właściwe funkcjonowanie białych ciałek krwi i powoduje, że wydzielają one substancje redukujące stan zapalny. Podobnie jak beta-interferon octanu glatirameru wstrzykuje się w mięśnie lub tuż pod skórę. Możliwe efekty uboczne to przede wszystkim dokuczliwe bóle w klatce piersiowej oraz skrócenie oddechu.

Leczenie objawowe stwardnienia rozsianego polega przede wszystkim na fizjoterapii, która przynosi bardzo pozytywne efekty i z której korzysta bardzo wielu chorych oraz na przeciwdziałaniu bólowi. W przypadku osób cierpiących na SM walka z bólem nie opiera się o powszechnie stosowane leki przeciwbólowe, ale ich znacznie silniejsze odpowiedniki, leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, a nierzadko także środki zwiotczające mięśnie.

Jakie są pierwsze objawy?

W przypadku SM uszkodzenie komórek nerwowych występuje w różnych rejonach mózgu. Dlatego też u każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą mogą występować bardzo zróżnicowane objawy.

Za artykułu dowiesz się jakie mogą być objawy stwardnienia rozsianego.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: