Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Przyczyną występowania stwardnienia rozsianego jest uszkodzenie komórek nerwowych w układzie nerwowym. Uszkodzenia te występują w różnych rejonach mózgu, dlatego też u każdego pacjenta dotkniętego problem SM mogą występować bardzo zróżnicowane objawy. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż w wielu przypadkach dochodzi do mylnego rozpoznania choroby – zdarza się to jednak tylko w pierwszej fazie choroby.

Warto podkreślić, iż w początkowej fazie choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania, gdyż towarzyszące jej objawy są przez nas zwykle bagatelizowane – bóle i zawroty głowy, mrowienia, osłabienie kończyn itp., zwłaszcza, że najczęściej występują pojedynczo i z niewielkim nasileniem.

Jeśli rzeczywiście chorujemy na stwardnienie rozsiane musimy być przygotowani na to, iż objawy te będą nawracać falowo (co kilka miesięcy lub nawet lat) i ze zdwojona siłą.

W przypadku podejrzenia występowania SM warto jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż kolejne fazy choroby mogą pozostawić trwałe ślady niepełnosprawności.

To co powinno zwrócić nasza szczególną uwagę i wzbudzić niepokój to przede wszystkim zaburzenia zmysłowe, a więc zmiana czucia w kończynach i twarzy, wszelkiego rodzaju mrowienia i odrętwienia kończyn, wyraźna utrata siły w rękach lub nogach oraz upośledzenia wzroku – podwójne, nieostre widzenie czy dokuczliwy ból za okiem pojawiający się szczególnie w momencie poruszania gałkami ocznymi.

W kolejnych stadiach choroby objawy są nieco inne, a ich nasilenia znacznie większe. Niepokoić powinno przede wszystkim: nieustanne zmęczenie, którego nie jest w stanie przezwyciężyć ani odpoczynek ani sen, porażenia kończyn, ostre i przewlekłe zapalenia bólowe, zaburzenia wzroku, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty, porażenia mięśni gałki ocznej, depresja, uczucie palącego gorąca, problemy z mową, zaburzenia pamięci, nadwrażliwość na ciepło, problem z koordynacja ruchów, brak kontroli nad funkcjami fizjologicznymi, nawracające zapalenia pęcherza, zaburzenia psychiczne czy też pojawiająca się po latach trwania choroby demencja.

Początkowe objawy stwardnienia rozsianego są bardzo różnicowane, jednakże z czasem i następowaniem kolejnych stadiów choroby ich wzorzec staje się bardziej jednolity i następuje według jednego z wielu rozpoznanych cyklów choroby.