Jakie są przyczyny stwardnienia rozsianego?

Co prawda rozpoznanie i dokładne opisanie choroby jaką jest stwardnienie rozsiane nastąpiły już w 1868 roku, jednakże nadal mimo ogromnego postępu technologicznego i rozwoju medycyny niezwykle trudno jest wskazać przyczyny występowania SM.

Wielu naukowców i badaczy snuje pewne wnioski i teorie, przeprowadza liczne badania, próby i obserwacje, aczkolwiek wciąż pozostaje wiele niewiadomych, które być może w najbliższych latach uda się odgadnąć i opracować skuteczną metodę leczenia stwardnienia rozsianego.

To co udało się ustalić naukowcom na temat przyczyn stwardnienia rozsianego to przede wszystkim to, iż ma ono podłoże immunologiczne, co oznacza, że najważniejszą rolę w przypadku tego schorzenia odgrywają wirusy i bakterie. Ich pojawienie się zmusza organizm do podejmowania szeregu działań obronnych skierowanym przeciwko antygenom tak zwanej mieliny - niewielkiej osłonki włókien nerwowych owijające się wokół aksonów. Niestety przyczyny auto-immunologicznych działań organizmu, a więc atakowania własnych tkanek i komórek, nie zostały jeszcze dokładnie zbadane.

Liczne próby zidentyfikowania wirusa odpowiedzialnego za uaktywnienie się choroby wskazują, iż nie ma konkretnego wirusa, który doprowadza do powstania stwardnienia rozsianego. Co gorsza naukowcy przypuszczają, iż jako wirusy uaktywniające SM traktować można powszechnie występujące wirusy, jak chociażby różyczka czy opryszczka.

Według wielu lekarzy do przyczyn występowania stwardnienia rozsianego zaliczyć można również czynniki środowiskowe. W rejonie Europy, a tym samym także i w Polsce występuje podwyższone ryzyko zachorowalności. Nie bez znaczenia są też częste choroby i infekcje, towarzyszący nam stosunkowo często silny stres, nadmiar tytoniu czy chociażby czynnik genetyczny. Co prawda stwardnienia rozsianego nie można uznać za chorobę dziedziczną, jednakże złe geny znacznie podwyższają ryzyko zachorowalności. Według licznych szacunków około 15 % osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym ma w rodzinie osobę, która również walczy z SM.

Jakie są pierwsze objawy?

W przypadku SM uszkodzenie komórek nerwowych występuje w różnych rejonach mózgu. Dlatego też u każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą mogą występować bardzo zróżnicowane objawy.

Za artykułu dowiesz się jakie mogą być objawy stwardnienia rozsianego.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: