Stwardnienie rozsiane: od objawów do diagnozy.

Stwardnienie rozsiane, znane również jako SM, jest schorzeniem o podłożu neurologicznym. Ma charakter przewlekły i postępujący. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już po 20 roku życia, co czyni SM jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności wśród ludzi młodych.

Niestety, zazwyczaj pierwsze symptomy, sugerujące SM, są przez pacjentów, jak i nawet lekarzy, lekceważone. Pojawiają się bowiem trudności z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy oraz szybkie męczenie się. Specjalista może przepisać pacjentowi witaminy i zalecić więcej odpoczynku. Dopiero kolejny rzut choroby, który objawia się na przykład niedowładem, sugeruje problem o podłożu neurologicznym.

Gdy młody pacjent trafia do neurologa i słyszy diagnozę, zazwyczaj nie może uwierzyć, że nie zareagował na wcześniejsze oznaki, które jednak są dość nieswoiste. Badaniami, które przeprowadza się w ramach czynności diagnostycznych są rezonans magnetyczny oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Na początku jednak lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz testy, mające na celu ustalić, jak na chwilę obecną funkcjonuje układ nerwowy. Niezbędne jest sprawdzenie pracy gałek ocznych, utrzymywania równowagi, siły mięśni, funkcjonowania poszczególnych narządów zmysłów oraz odruchów. Ma to na celu rozeznanie się w stopniu zaawansowania choroby i zmianach, jakie mogły już zajść w obrębie układu nerwowego.

Gdy schorzenie zostanie zdiagnozowane, a stan funkcjonowania układu nerwowego dokładnie określony, należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby opóźnić postęp choroby.

Jakie są pierwsze objawy?

W przypadku SM uszkodzenie komórek nerwowych występuje w różnych rejonach mózgu. Dlatego też u każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą mogą występować bardzo zróżnicowane objawy.

Za artykułu dowiesz się jakie mogą być objawy stwardnienia rozsianego.

Czytaj dalej...

Lista artykułów: